تبلیغات
وو وای تائو - بیوگرافی تونی جا
 
وو وای تائو
درباره وبلاگ


من سیاوش عبدی اهل بوکان هستم یک سال ونیمه درکنار سی هینگ منصور امینی مشغول به یادگیری وو وای تائو یا همون وینگ چون هستم .درحال حاضر دارای شالبند سبز هستم.یک نکته درمورد سی هینگ منصور اینکه واقعا استاد خیلی عالی می باشدو دارای شالبند قهوه ای می باشد در کنارایشان یک استاد عالیه دیگه به نام سی هینگ ایوب رسولی وجو داره که ایشون دارای شالبند آبی می باشند ...........باتشکر ازاینکه از وبلاگ من دیدن می فرمایید راستی تا یادم نرفته اینم ایمیلمه siavash.abdi36@yahoo.com

مدیر وبلاگ : سیاوش عبدی
نویسندگان
نظرسنجی
از همه لحاظ کدام از این دو نفر بهتره؟

زمانی که تونی جا به سن بیست سالگی رسیده بود، از مکتب فارغ شد و پانا رتیکرای از او خواست تا در یک دانشگاه هنرهای رزمی واقع در ولایت ساراکم شامل شود و در آنجا استعداد خود را رشد دهد. آموزش محدود تکواندو، بوشیرو، جوفیستو، جیمناستیک، چوب و شمشیربازی در دوران مکتب جا را فقد برای یک مرحله ی دیگری از ورزش آماده ساخته بود و او نیاز داشت تا استعداد خود را بالاتر از آنچه آموخته بود انکشاف دهد. از آنجایی که تونی خیلی خوب آموزش دیده بود و این با استعداد وی گره خورده بود و نیرویی که او را به سوی موفقیت سوق میداد شوق و علاقمندی وی و تشویق دوست و رهنمای خوب او رتیکرای بود.

        وقتی تونی از دانشگاه فارغ شد، استعداد او هنرهای رزمی بومی مردم تایلند را به جهان معرفی می نمود و با ظاهر شدن در فلم

اونگ بک (2003) توانست خود را به مردم تایلند و جهان معرفی نماید. هنر و شهرت او به خوبی از سرحد چین گذشت و جکی چن و جتلی را از جمله تماشاچیان پر اشتیاق خود قرار داد. مهارت و توانایی او به حیث یک بازیگر به طور یکنواخت در تلویزیون ها و سینماهای تایلند مورد تشویق قرار گرفت و فلم وی سومین فلم برتر رزمی آسیا و هفتمین در جهان شناخته شد.

        اولین دستاورد سینمایی تونی جا با Hi Chad شروع می شود که در آن یک پسر نوجوان در جست وجوی زندگی آرام است و رنجها و مشکلاتی را درین مسیر متحمل می شود. این در حالی بود که تونی 17 ساله شده بود. بعد از آن در سال 1994 در سن 18 سالگی در فلم plook mun kuen ma kah 4  بازی کرد و به تعقیب آن در سال 1997 در "جنگ خونین" (Mortal Kombat) در روی صحنه ظاهر شد  اما شهرت چندانی به چنگ نیاورد و تا سال 2001 بازیگری نکرد. تونی درین مدت به تمرین موی تای پرداخت و خیلی از مسایل را آموخت. وی کشف نمود که در بدن انسان حرکات گوناگونی و شگفتی موجود اند و خود آنرا تمرین و روی صحنه گذاشت. (بدون اینکه از حرکات کامپیوتری کار بگیرد.) در سال 2001 با حضور در 2 فیلم توانست خود را به کارگردانان تایلندی معرفی کند و مدار اعتبار کسب نماید و در سال 2003 در بازی در اونگ بک توانست توانایی های خود را به اثبات برساند. او در نقش تین در قالب یک جوان روستایی توانست هنرهای رزمی خود را به دید عام بگذارد و نقطه ی عطفی برای خود در قالب بازیگری به چنگ آورد و در آسیا همچنین در آمریکا و اروپا خود را مشهور کند. مادامیکه که فلم اونگ بک در اروپا از طرف یک تولید کننده ی پر آوازه ی فلم فرانسوی (لک بیسن) در سطح بین الملل پخش شد، تونی جا از طرف منتقدین فلم یگانه میراث بروسلی و جکی چن به هالیوود معرفی شد و اضافه از آن نمادی از هنرهای رزمی موی تای و کوچیسای محسوب گردید.

تونی جا در اونگ باک در نقش تینگ (Ting)                              

        پیش از اینکه اونگ باک ساخته شود، تونی و پانا هردو علاقمند موی بوران (یک سبک قدیمی موتای) شده بود و حدود یک سال روی آن تلاش کرده بود. تونی برای اینکه نتایج کارهای خود را ببیند از شاهکاری های خود کلیپ تهیه می کرد، و اینطوری یکی از کسانی که شیفته ی استعداد جا شده بود "پریشیا پنکیو" کارگردان اونگ بک بود. تونی جا در اونگ بک تمام پرشهای دوگانه ای، جیمناستیک و سایر حرکات اکروباتیک موی تای را بدون مساعدت تخنیکی و یا جلوه های ویژه ی کامپیوتری CGI انجام می دهد و همه ی حرکات چرخشی را بدون استفاده از سیم موفقانه اجرا می نماید.

        در صحنه ای ازفیلم، وقتیکه تین گرفتار نبرد با شخصیت منفی می شود، از میان کوه آتش روی حریف حمله ور می شود؛ این در حالی است که شلوار خودش را هم آتش می گیرد، خودش در مصاحبه ای در 2005 چنین تعریف نموده بود: "به راستی پایم را آتش گرفته بود و شعله ی آتش به طرف بالا زبانه می زد و حدودا تمام بدنم را پوشانیده بود، ابرو، مژه ها و بینی ام نیز سوخته بود."

      تونی در سال 2004 در فیلم بادیگارد در نقش سوپرمارکت جنگنده به روی غلتک بازیگری چسبید و بالاخره در سال 2005 در فلم تام یونگ گنگ: بازی یا همان شرافت اژدها در نقش خم در قا لب یک روستایی متمدن و با سنت عالی ظاهر شد اگرچه این فیلم جایی در زمره ی فیلمهای رزمی پیدا نکرد ولی به تنهایی شاهکاری برای خود به حساب می آمد. محتوای این فیلم در ظاهر توهی ولی در باطن سرشار از هنرهای رزمی است فیلم از آنجایی شروع می شود که عده ای فیل خم را می دزدند و خم برای پس گرفتن فیل به آسترالیا سفر می کند وبا مشکلاتی روبرو می شود و فیل او تنها بخشی از ماجراست عده ای که فیل خم را دزدیده بودند و مادر فیل  را کشته بودند عضو گروه بزرگتری بودند که خلافهای بزرگتری نسبت به فیل دزدی انجام میدهند از جمله فروش مواد مخدر و زورگیری و... خم که این موضوعات را نمی دانست به امر پدرش سفر میکند و... . یکی از ویژگیهای این فلم (شرافت اژدها) این است که حدودا 6 دقیقه ی فیلم بدون کات فلمبراداری شده، دوربین پشت تونی جا چهار طبقه بالا میرود و تمامی زد و خورد ها را نشان میدهد و تونی هم مانند لژیونر پیش میرود و تمامی اعضا باند شرور را از پیش برمی دارد. در کل 29 دقیقه از این فلم در آمریکا سانسور شده است که این خود نیز از عواملی به حساب می آید که شرافت اژدها در جشنوارهای بزرگ جایزه ای نگیرد. در سال 2007 نیز تونی جا در بازی در فلم بادیگارد2 خوب ظاهر شده است . همچنین در سال 2008 در فلم اونگ بک 2 که خود وظیفه ی کرگردانی را به عهده داشته نیکو درخشیده است و اونگ بک 3 در حال ساخت بوده که در دسامبر 2009 در تایلند پحش شده است.

         فیلمهای تونی جا توجه استاد او (جکی چن) را به خوبی جلب کرده بود و از کارگردان "بریت راتنر" خواست تا تونی در "ساعت ازدحام 3" (Rush Hour 3) بازی نماید. "من به کارگردان ویدیوی تونی را دادم و او هم علاقمند جا شده بود و فکر می کنم او ستاره ی همه ی بازیگران هنرهای زرزمی است." جکی چن به اسوشیتدپرس گفته بود. به هر صورت، جا از اینکه در برنامه ریزی شوتنگ اونگ بک 2 گرفتار بود، نتوانست به جکی پاسخ مثبت دهد. علاوه بر آن "لاکالیونگ" هنرمند رزمی و کارآزموده ی هانگ کانگ یادآور شده است که تونی جا از جمله کسانی است که با وی می تواند یکجا کار کند.

در یک نتیجه گیری، ویژگی های تونی جا

1- بازیگر رقاص رزمی که تمام حرکات ورزشی اش را بدون هیچگونه استفاده از سیم و یا جلوه های ویژه انجام می دهد.

2- دارای استعداد فوق العاده در موی تای، تکواندو، جیمناستیک، شمشیر بازی و چوب

3- روزانه 8 ساعت تمرین ژیمناستیک، موی تای و سایر تمرینات ورزشی دارد.

4- تونی به زبان تایلندی وخمر بلدیت داشته و انگلیسی را نیز می آموزد.

از نقل و قول های تونی جا

1- جکی چن، بروسلی و جتلی تمام استادان من است و همه ی شهکاری هایم را مدیون آنان ام؛ بروسلی یک رزمنده ی نمادین است که پنجه های وی از قدرت کشنده ای برخوردار است، جکی چن نیز با سرعت زیاد کار می کند و همیشه کمیدی اجرا می کند و جتلی هم سریع انجام می دهد. من کوشش کرده ام تمام تکنیکهای آنان را بیاموزم و کمی هم خودم در آن اضافه نمایم.

2- من خوش دارم در تایلند یک بنیاد بزرگ رزمی به و جود بیاید. چرا در هالیوود؟ ممکن در آینده.

3- از نظر من فیل ها حیوانات پرعاطفه و پر قدرتی اند که با انسانها زود کنار می آیند و عاطفه ی خود را در میان میگذارند. من خودم نیز اکنون دو تا فیل به نام های "گل" و "برگ" دارم که پدر و مادرم از آنان محافظت میکنند.

فیلمهای ساخته شده از تونی جا

1-  اونگ باک: رزمنده ی موی تای 2003

2-  بادیگارد 1 (2004)

3-  تام یوم گنگ: شرافت اژدها/ نگهبان(آمریکا)/ شاه رزمنده (انگلستان) 2005

۴- بادیگارد 2 (2007)

5-  اونگ باک 2 (2008)

6-  اونگ باک 3 (در دسامبر 2009 در تایلند پخش شد)

فلمهایی که روی کار اند

1-  شکارچی مامور

2-  قاتل رح نما

3-  اصلحه ی سنگین

جوایز برنده شده:

۱-      برترین فیلمهای آسیا

2-      جشنواره ی عالی فیلم ستیژ 2003

3-      برترین جشنواره ی فیلم فرانسه 2004

4-      جشنواره ی بین المللی فیلم استکهلم 2003

5-      جشنواره ی بین المللی فیلم تورانتو 2003

6-      جشنواره ی بین المللی فیلم روتردام

معرفی فیلم اونگ باك

کارگردان: پریشیا پینکیو Prachya Pinkaew

تولید کننده: سامسک تکراتناپریسرت   Somsak Techaratanaprasert

فیلمنامه نویسان:  پریشیا پینکیو Prachya Pinkaew، پانا رتیکرای  Panna Ritikrai،

سوفیکای سیتی امپن پن    Suphachai Sittiaumponpan

بازیگران: تونی جا Tony Jaa، پیچتای ونگ کملو Petchtai Wongkamlao

پومواری یدکمول

فیلمبردار: نتاوت کیتخن (Nattawut Kittikhun)

ویراستار: تنات سانسین (Thanat Sunsin)، تناپات تویسوک (Thanapat Tuweesuk)

پخش: سهامونگ کول فلم انترنیشنل  Sahamongkol Film International

تاریخ پخش: دلو 1382  Junuary 21, 2003دت فلم: 105 دقیقه  (105 min)

زبان فلم: تایی (Thai)

کشور: تایلند (Thailand)

فیلم دنباله اش: اونگ بک 2 (1387) Ong-Bak2 (2008) 

TOM YUM GOOG  معرفی فیلم تام یونگ یونگ

نام فیلم: تام یوم گنگ: شرافت اژدها/ نگهبان(آمریکا)/ شاه رزمنده (انگلستان)

نوعیت: رزمی و کمیدی Action/Adventure, Art/Foreign, Comedy

تولید کننده:  پریشیا پینکیو)Prachya Pinkaew(

کارگردان: پریشیا پینکیو )Prachya Pinkaew(

بازیگردان: پانا رتیکری Panna Rittikrai

 بازیگران: تونی جا، پیچتای ونگ کملو، بانگکوت کانگمالای، جینزینگ، جانی نگوین

Tony Jaa, Petchtai Wongkamlao, Bongkot Kongmalai, Jin Xingآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزار پرش به بالا
تصاویر زیباسازی نایت اسکین